$503.79 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
1.5 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 1.5 HP, C-Flange w/feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-449TC frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Corrosion resistant paint
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 5.1 ‐ 4.6/2.3A at 208‐230/460V, 5.4/2.7A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 20.0A at 460V
- Torque rating: 4.5 lb-ft (Full Load), 250 lb-ft (Locked Rotor), 330 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
Design & Construction
| Frame Type | 145TC |
| KVA Code | M |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 86.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 83.5% |
| 3/4 Load Efficiency | 86% |
| Torque Rating | 4.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.1 A |
| Full Load Power Factor | 70% |
| 1/2 Load Power Factor | 48% |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 20 A |
| 3/4 Load Power Factor | 62% |
Physical Properties
| Dimensions | 14.60 Inch L x 7.1 Inch H |
| Frame Size | 145 |
| Shaft Diameter | 0.88 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
| Weight | 55 lb |
Documents
No Documents Found