$53,820.50 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 401.9 A | 300 HP | 586/7UZ | $ / Piece | ||
| 472.6 A | 350 HP | 586/7UZ | $ / Piece | ||
| 543 A | 400 HP | 586/7UZ | $ / Piece | ||
| 526.5 A | 400 HP | 586/7UZ | $ / Piece | ||
| 390.2 A | 300 HP | 586/7UZ | $ / Piece | ||
| 810.6 A | 600 HP | 586/7UZ | $ / Piece |
500 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 500 HP, Design C, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Inverter Duty (20:1 variable torque, 10:1 constant torque)
- 1.15 Service Factor at 60 hertz, 1.0 Service Factor at 50 hertz
- Corrosion resistant paint
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility
- Cast iron frame construction including the conduit box
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 460V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 563.1A at 460V, 681.6A at 380V
- Locked rotor ampere: 3625A at 460V
- Torque rating: 3014 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Locked Rotor), 275 lb-ft (Break Down)
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp dusty or dirty environments. Also good for use with industrial equipment requiring extremely high starting torques and breakdown torques
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
| Series | NA-380-F1AF-TEFC-HDCI-GPM |
General Features
| Type | High Torque |
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds NEMA Premium® Efficiency Requirements defined by MG-1, Table 12-12 , Class I, Div II Groups ABCD, T2B |
Design & Construction
| Frame Type | 586/7UZ |
| KVA Code | G |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 95.8% |
| 1/2 Load Efficiency | 95% |
| 3/4 Load Efficiency | 95.4% |
| Torque Rating | 3014 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 681.6 A |
| Full Load Power Factor | 85.7% |
| 1/2 Load Power Factor | 76.9% |
| HP Rating | 500 HP |
| Locked Rotor Ampere | 3625 A |
| 3/4 Load Power Factor | 83.4% |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 380 V |
Physical Properties
| Frame Size | 586 |
| Weight | 6191 lb |
| Dimensions | 71.65 Inch L x 47.24 Inch H |
| Shaft Diameter | 3.875 Inch |
| Shaft Length | 11.63 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found