$2,905.40 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.4 A | 0.25 HP | 143T | $ / each | ||
| 19.8 A | 5 HP | 184TC | $ / each | ||
| 21 A | 5 HP | 184T | $ / Piece | ||
| 13.7 A | 3 HP | 184T | $ / Piece | ||
| 11.2 A | 2 HP | 215T | $ / Piece | ||
| 41.5 A | 10 HP | 215T | $ / Piece |
Leeson General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Mounting Type: Rigid Base, Frequency Rating: 60 Hz, Voltage Rating: 230V.
Durable rolled steel construction. Continuous duty. Meets or exceeds NEMA service factors. Thermally protected ratings
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Dirt Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Conveyors and other Industrial Equipment
Features
- Durable rolled steel construction
- Double shielded ball bearings
- Continuous duty
- Meets or exceeds NEMA service factors
- NEMA Design B performance
- Thermally protected ratings
- Full load ampere: 35A at 208V, 30A at 230V
- Voltage rating: 208-230V
- Shaft diameter: 1.3745 - 1.375 Inch
- Torque rating: 22.5 lb-ft (Full Load)
- HP rating: 7-1/2 HP at 60 Hz
- Speed rating: 1800 rpm at 60 Hz
- Power rating: 5.6kW at 60 Hz
- Service factor: 1 at 60 Hz
- Full load efficiency: 84% at 60 Hz
- Full load power factor: 96% at 60 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | LE-230-RB-TEFC-SF-GPM |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 215T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Start Method | Capacitor Start |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 84% |
| 1/2 Load Efficiency | 82.5% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 84.5% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 30 A |
| Full Load Power Factor | 96% |
| 1/2 Load Power Factor | 95% |
| HP Rating | 7.5 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 95.8% |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 21.09 Inch L x 13.09 Inch W x 11.67 Inch H |
| Frame Size | 215 |
| Shaft Diameter | 1.3745 Inch |
| Shaft Length | 3.47 Inch |
| Weight | 133 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found