$1,347.08 - $1,781.06
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 12.4 A | 2 HP | 182T | $ / each | ||
| 16.9 A | 3 HP | 184T | $ / each | ||
| 29.5 A | 7.5 HP | 213T | $ / Piece |
Shielded ball bearings for direct coupled applications. Continuous duty. Open Dripproof and Steel Frame - General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Enclosure Type: Open Dripproof, Construction: Steel Frame, Frequency Rating: 60 Hz, Mounting Type: Rigid Base, Frequency Rating: 60 Hz, Temperature Rating: 40 °C, Voltage Rating: 230V.
Applications
- For use where Water and Dust Exposure is Minimal. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Blowers, Fans and other Standard Industrial Applications
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Series | LE-230-RB-ODP-SF-GPM |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Mounting Type | Rigid Base |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 230 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found