$1,440.63 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 16.9 A | 3 HP | 184T | $ / each | ||
| 31 A | 7.5 HP | 184T | $ / Piece |
Leeson General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Steel Frame, Duty: Continuous, Enclosure Type: Dripproof, Frequency Rating: 60 Hz, Mounting Type: Rigid Base, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 230V.
Leeson ball bearing steel frame general purpose motor.
Applications
- For use where Water and Dust Exposure is Minimal. Ideally Suited For use on Pumps, Compressors, Blowers, Fans and other Standard Industrial Applications
Features
- Designed for belted loads
- High efficient copper windings
- High starting and breakdown torque
- Dual rotation
- Full load ampere: 31 - 34A
- Voltage rating: 208-230V
- Torque rating: 11.17 lb-ft (Full Load), 30 lb-ft (Break Down), 24.2 lb-ft (Pull Up), 26 lb-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | LE-230-RB-DP-SF-GPM |
General Features
| Type | KD |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | 184T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | H |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 82.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 78.3% |
| Overload Protector | Automatic |
| 3/4 Load Efficiency | 82% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 31 A |
| Full Load Power Factor | 93.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 91.9% |
| HP Rating | 7.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 235 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 92.5% |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 16.69 Inch L x 11.31 Inch H |
| Frame Size | 184 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.81 Inch |
| Weight | 110 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found