$1,578.04 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 5.6 A | 1.5 HP | 145TC | $ / each | ||
| 3.2 A | 1 HP | 143C | $ / each | ||
| 7.6 A | 3 HP | 145TC | $ / Piece | ||
| 76 A | 30 HP | 326TC | $ / Piece | ||
| 23.6 A | 10 HP | 215TC | $ / Piece |
Leeson General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Steel Frame, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Insulation Type: Class F, Mounting Type: C-Face with Rigid Base, Phase: 3-Phase, Rotation: Reversible, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 230V.
Leeson ball bearing continuous duty general purpose motor.
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Corrosives Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Blowers, Conveyors, Machine Tools and other Industrial Applications
Features
- Standard, EPACT and Premium efficient ratings
- Inverter-rated
- Torques exceed NEMA Performance standards
- Full load ampere: 4.8A at 230V, 2.4A at 460V, 5.6 - 5.6A/2.8A at 208-230V/460V
- Voltage rating: 230V, 460V, 208-230/460V
- Torque rating: 4.5 lb-ft (Full Load), 20.4 lb-ft (Break Down), 17 lb-ft (Pull Up), 17.2 lb-ft (Locked Rotor)
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Speed rating: 1500 rpm at 50 Hz, 1800 rpm at 60 Hz
- Full load power factor: 67.5 at 50 Hz, 67.7 at 60 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | LE-230-CFRB-TEFC-SF-PE |
General Features
| Type | TF, Premium Efficient |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 145TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
| Full Load Efficiency | 86.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 84.2% |
| Overload Protector | Automatic |
| 3/4 Load Efficiency | 87.2% |
| Torque Rating | 4.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Full Load Ampere | 5.6 A |
| Full Load Power Factor | 67.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 55.2% |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 18.5 A |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 67.3% |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 13.75 Inch L x 7.32 Inch H |
| Frame Size | 145 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
| Weight | 45 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found