$2,915.55 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 13.8 A | 5 HP | 215TC | $ / Piece | ||
| 19.2 A | 7.5 HP | 213TC | $ / Piece | ||
| 37.5 A | 15 HP | 254TC | $ / Piece | ||
| 75 A | 30 HP | 286TC | $ / Piece | ||
| 61 A | 20 HP | 286TC | $ / Piece | ||
| 75 A | 30 HP | 286TSC | $ / Piece |
Leeson Premium Efficient General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Aluminum Frame, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Frequency Rating: 60 Hz, Insulation Type: Class F, Mounting Type: C-Face with Rigid Base, Overload Protector: No, Phase: 3-Phase, Rotation: Reversible, Service Factor: 1.25, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 230V.
Leeson ball bearing continuous duty aluminum frame general purpose motor.
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Corrosives Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Blowers, Conveyors, Machine Tools and other Industrial Applications
Features
- Torques exceed NEMA Performance standards
- Dynamically balanced rotors
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Full load ampere: 19.2A at 230V, 11.4A at 380V, 11A at 415V, 9.6A at 460V
- Service factor ampere: 23.6A at 230V, 11.8A at 460V
- Voltage rating: 230/460V, 380-415V
- Shaft diameter: 1.3745 - 1.375 Inch
- Torque rating: 22.3 lb-ft (Full Load)
- Frequency rating: 50/60 Hz
- HP rating: 7-1/2 HP at 50/60 Hz
- Speed rating: 1800 rpm at 60 Hz, 1500 rpm at 50 Hz
- Power rating: 5.6kW at 50/60 Hz
- Service factor: 1.25 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load efficiency: 91.6% at 60 Hz, 90.2% at 50 Hz
- Full load power factor: 79.5% at 60 Hz, 82% at 50 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | LE-230-CFRB-TEFC-AF-PE |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Approved |
| Type | Premium Efficient |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Aluminum Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 213TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | H |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 91.6% |
| 1/2 Load Efficiency | 91% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 91.7% |
| Torque Rating | 22.3 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 19.2 A |
| Full Load Power Factor | 79.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 63% |
| HP Rating | 7.5 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 74% |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 19.45 Inch L x 13.35 Inch W x 12.46 Inch H |
| Frame Size | 213 |
| Shaft Diameter | 1.3745 Inch |
| Shaft Length | 3.12 Inch |
| Weight | 138 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found