$1,366.93 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 23.2 A | 5 HP | 184T | $ / each |
Leeson General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Steel Frame, Enclosure Type: Dripproof, Mounting Type: Rigid Base, Shaft Position: Horizontal, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 208V
Standard, EPACT and Premium efficient ratings. Inverter-rated. Shielded ball bearings for direct coupled applications. Dynamically balanced rotors. Torques exceed NEMA Performance standards. Dripproof Enclosure
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Corrosives Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Blowers, Conveyors, Machine Tools and Other Industrial Applications
Features
- Torque rating: 15 lb-ft (Full Load), 34.3 lb-ft (Break Down), 31.6 lb-ft (Pull Up), 38.4 lb-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | LE-208-RB-DP-SF-GPM |
General Features
| Type | KD |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | 184T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | H |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line, Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 81.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 76.7% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 82.3% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 23.2 A |
| Full Load Power Factor | 92.3% |
| 1/2 Load Power Factor | 87.4% |
| HP Rating | 5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 159 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 92.3% |
| Voltage Rating | 208 V |
Physical Properties
| Dimensions | 14.96 Inch L x 11.39 Inch H |
| Frame Size | 184 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.81 Inch |
| Weight | 85 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found