$13,375.84 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Steel Frame, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Insulation Type: Class F, Mounting Type: C-Face with Rigid Base, Phase: 3-Phase, Rotation: Reversible, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 230V.
Leeson ball bearing continuous duty general purpose motor.
Features
- Standard, EPACT and Premium efficient ratings
- Inverter-rated
- Torques exceed NEMA Performance standards
- Dimensions: 30.44 Inch L
- Full load ampere: 76A at 230V
- Voltage rating: 230/460V
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Corrosives Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Blowers, Conveyors, Machine Tools and other Industrial Applications
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | Premium Efficient |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 326TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | F |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 93% |
| Overload Protector | No |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 76 A |
| Full Load Power Factor | 79.5% |
| HP Rating | 30 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
Physical Properties
| Frame Size | 326 |
| Shaft Diameter | 2.125 Inch |
| Shaft Length | 5 Inch |
| Weight | 568 lb |