$1,401.69 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Marathon MA-G Series General Purpose Motor, Ball Bearing, 14.8 Inch L x 6.5 Inch W x 7.33 Inch H, Continuous Duty, Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure, 56HC Frame, Steel Frame, 50/60 Hz, 20A at 115V, 10.8 - 10A at 208 - 230V, 22/11A at 110/220V Full Load, Full Load Efficiency: 72% at 50 Hz, 80% at 60 Hz, 2 HP, Class F Insulation, KVA Code: L, C-Face With Removable Base Mount, 4 Pole, 1-Phase, 1.49kW at 60 Hz, 1.12kW at 50 Hz, Selective Counter-Clockwise Rotation, Service Factor: 1, 0.625 Inch Shaft Dia, 2.06 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1800 rpm, Start Method: Capacitor Start/Capacitor Run, 40 °C, 115/208 - 230V at 60 Hz, 110/220V at 50 Hz, 51 lb Weight - Marathon G575 General Purpose Motor, 2 HP, 1800 rpm, 56HC Frame, TEFC, C-Face With Removable Base Mount
Features
- Horizontal orientation
- 43 IP Code
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Full Load Ampere: 20A at 115V, 10.8 - 10A at 208 - 230V, 22/11A at 110/220V
- Power Rating: 1.49kW at 60 Hz, 1.12kW at 50 Hz
- Voltage Rating: 115/208 - 230V at 60 Hz, 110/220V at 50 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56HC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | C-Face with Removable Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 72% at 50 Hz, 80% at 60 Hz |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 20 A |
| HP Rating | 2 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 14.8 Inch L x 6.5 Inch W x 7.33 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 2.06 Inch |
| Weight | 51 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found