$856.37 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Marathon MA-G Series General Purpose Motor, Ball Bearing, 11.94 Inch L x 6.65 Inch W x 7.95 Inch H, Continuous Duty, Drip proof Enclosure, 56C Frame, Rolled Steel Frame, 60 Hz, 10.6A at 115V, 5.1 - 5.3A at 208 - 230V Full Load, Full Load Efficiency: 59.5%, 1/2 HP, Class B Insulation, KVA Code: M, C-Face Footless Mount, 6 Pole, 1-Phase, 0.37kW, Selective Counter-Clockwise Rotation, Service Factor: 1.25, 0.625 Inch Shaft Dia, 2.06 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1200 rpm, Start Method: Capacitor Start/Induction Run, 40 °C, 115/208 - 230V, 30 lb Weight - Marathon G278 General Purpose Motor, 1/2 HP, 1200 rpm, 56C Frame, DP, C-Face Footless Mount
Features
- Horizontal orientation
- 22 IP Code
- Full Load Ampere: 10.6A at 115V, 5.1 - 5.3A at 208 - 230V
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | 56C |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | M |
| Mounting Type | C-Face Footless |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start/Induction Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 59.5% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 10.6 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 11.94 Inch L x 6.65 Inch W x 7.95 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 2.06 Inch |
| Weight | 30 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found