$144.68 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fiasco D106 1 speed General Purpose Motor. -
Fasco D106 Shaded Pole General Purpose Motor, Sleeve Bearing, Open Ventilated Enclosure, 60 Hz, 0.9A Full Load, 1/40 HP, Counter-Clockwise Rotation, 0.25 Inch Shaft Dia, 1.75 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1500 rpm, 115V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Series | FA-115-GPM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Frame Type | - |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.9 A |
| HP Rating | 0.025 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 1.75 Inch |
Documents
No Documents Found