$1,940.24 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson General Purpose Motor, Bearing Type: Ball, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Mounting Type: Rigid Base, Frequency Rating: 60 Hz, Voltage Rating: 230V.
Durable rolled steel construction. Continuous duty. Meets or exceeds NEMA service factors. Thermally protected ratings
Features
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
- Voltage Rating: 208-230V
- Full load ampere: 13.6 - 14.4A
- Voltage rating: 208-230V
- Torque rating: 9 lb-ft (Full Load), 22.5 lb-ft (Break Down), 19.6 lb-ft (Pull Up), 23.5 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Dirt Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Conveyors and other Industrial Equipment
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | KF |
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 184T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line, Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 82.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 79.2% |
| Overload Protector | Manual |
| 3/4 Load Efficiency | 82.8% |
| Torque Rating | 9 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 13.7 A |
| Full Load Power Factor | 87% |
| 1/2 Load Power Factor | 76.1% |
| HP Rating | 3 HP |
| Locked Rotor Ampere | 94 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 84.6% |
Physical Properties
| Dimensions | 16.86 Inch L x 11.31 Inch H |
| Frame Size | 184 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.81 Inch |
| Weight | 88 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |