$194.83 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.333 HP | 3600 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 0.333 HP | 1800 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 3600 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | 1800 rpm | 56C | $ / Piece |
0.33 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torque, Removable feet, 56CH frames: Feet are dual-drilled for 56C and 143/ 5T mounting flexibility, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware and aluminum endbells, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 0.33 HP, C-Flange w/ feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 56C/CH frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torque, Removable feet, 56CH frames: Feet are dual-drilled for 56C and 143/ 5T mounting flexibility
Features
- NEMA design B performance
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Class F insulation system, class B rise at full load
- 40 °C ambient continuous duty
- 56CH frames feet are dual drilled for mounting flexibility
- C-flange with removable feet as standard
- EMMA design B performance
- High efficiency design
- High starting torques
- IP55 protection as standard, suitable for indoor/outdoor use
- Meets or exceeds NRCan efficiency requirements
- Sealed bearings
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware, rolled Steel Frame, aluminum end bells construction
- Suitable for use with variable frequency drives
- Full Load Ampere: 0.95A at 460V
- Locked Rotor Ampere: 4.46A at 460V
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Torque Rating: 1.32 lb-ft (Full Load), 449 lb-ft (Break Down), 205 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
General Features
| Type | 56C3 Frame |
| Standards | CSA + C + US Certification, ISO 9001 Certified, EISA Compliant, CE Certified |
| Net Weight | 17 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 56C |
| KVA Code | M |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 59% |
| 1/2 Load Efficiency | 54.9% |
| 3/4 Load Efficiency | 57.5% |
| Torque Rating | 1.32 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.95 A |
| Full Load Power Factor | 55% |
| 1/2 Load Power Factor | 37.7% |
| HP Rating | 0.333 HP |
| Locked Rotor Ampere | 4.46 A |
| 3/4 Load Power Factor | 48% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.8 Inch L x 7 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 17 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found