$172.55 - $213.41
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.333 HP | 3600 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 0.333 HP | 1800 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 3600 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | 1800 rpm | 56C | $ / Piece |
North American Electric 460V 3-Phase F1 Assembly - Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible General Purpose Electric Motor. NEMA design B performance, Vacuum pressure impregnation for all windings, Class F insulation system, class B rise at full load - North American Electric 460V 3-Phase F1 Assembly - Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible General Purpose Electric Motor
Features
- NEMA design B performance
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Class F insulation system, class B rise at full load
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | Rolled Steel |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found