$41,087.27 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
400 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 400 HP, Design C, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Inverter Duty (20:1 variable torque, 10:1 constant torque)
- 1.15 Service Factor at 60 hertz, 1.0 Service Factor at 50 hertz
- Corrosion resistant paint
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility
- Cast iron frame construction including the conduit box
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 460V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 434.9A at 460V, 526.5A at 380V
- Locked rotor ampere: 2900A at 460V
- Torque rating: 1603 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Locked Rotor), 250 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
Design & Construction
| Frame Type | 586/7UZ |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 96.2% |
| 1/2 Load Efficiency | 95.3% |
| 3/4 Load Efficiency | 95.9% |
| Torque Rating | 1603 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 526.5 A |
| Full Load Power Factor | 88.7% |
| 1/2 Load Power Factor | 84.2% |
| HP Rating | 400 HP |
| Locked Rotor Ampere | 2900 A |
| 3/4 Load Power Factor | 86.2% |
Physical Properties
| Frame Size | 586 |
| Weight | 4983 lb |
Documents
No Documents Found