$6,995.65 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
60 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 60 HP, Design C, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Inverter Duty (20:1 variable torque, 10:1 constant torque)
- Suitable for 575V at 1.0 Service Factor
- C-Face and D-Flange field conversion kits available
- Vacuum Pressure Impregnation for all windings
- Mechanical “V” Seal on drive end
- Corrosion resistant paint
- Class F insulation system, class B rise at full load
- C-Face and D-Flange field conversion kits available
- C-Face and D-Flange field conversion kits available
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection
- Full load ampere: 154.8 ‐ 140/70A at 208‐230/460V, 143/71.5A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 435A at 460V
- Torque rating: 177.6 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Locked Rotor), 255 lb-ft (Break Down)
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp dusty or dirty environments. Also good for use with industrial equipment requiring extremely high starting torques and breakdown torques
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
| Series | NA-208-RBF1-TEFC-HDCI-GPM |
Design & Construction
| Frame Type | 364T |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 93.6% |
| 1/2 Load Efficiency | 93% |
| 3/4 Load Efficiency | 93.4% |
| Torque Rating | 177.6 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 154.8 A |
| Full Load Power Factor | 87% |
| 1/2 Load Power Factor | 76% |
| HP Rating | 60 HP |
| Locked Rotor Ampere | 435 A |
| 3/4 Load Power Factor | 84% |
Physical Properties
| Dimensions | 32.50 Inch L x 21.1 Inch H |
| Frame Size | 364 |
| Shaft Diameter | 2.38 Inch |
| Shaft Length | 5.88 Inch |
| Weight | 730 lb |
Documents
No Documents Found