$5,196.78 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
50 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 50 HP, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Class F insulation system, class B rise at full load
- Corrosion resistant paint
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 121.6 ‐ 110/55A at 208‐230/460V, 134/67A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 362A at 460V
- Torque rating: 73.9 lb-ft (Full Load), 140 lb-ft (Locked Rotor), 250 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
Design & Construction
| Frame Type | 326T |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 93% |
| 1/2 Load Efficiency | 91.4% |
| 3/4 Load Efficiency | 92.1% |
| Torque Rating | 73.9 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 121.6 A |
| Full Load Power Factor | 91% |
| 1/2 Load Power Factor | 81% |
| HP Rating | 50 HP |
| Locked Rotor Ampere | 362 A |
| 3/4 Load Power Factor | 88% |
Physical Properties
| Dimensions | 31.3 Inch L x 18.5 Inch H |
| Frame Size | 326 |
| Shaft Diameter | 2.125 Inch |
| Shaft Length | 5.25 Inch |
| Weight | 548 lb |
Documents
No Documents Found