$890.74 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
1.5 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 1.5 HP, Design C, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Suitable for 575V at 1.0 Service Factor
- Inverter Duty (20:1 variable torque, 10:1 constant torque)
- Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility
- C-Face and D-Flange field conversion kits available
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection
- Full load ampere: 5.5 ‐ 5/2.5A at 208‐230/460V, 5.6/2.8A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 20A at 460V
- Torque rating: 6.8 lb-ft (Full Load), 255 lb-ft (Locked Rotor), 350 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
Design & Construction
| Frame Type | 182T |
| KVA Code | M |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 85.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 80% |
| 3/4 Load Efficiency | 84% |
| Torque Rating | 6.8 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.5 A |
| Full Load Power Factor | 67% |
| 1/2 Load Power Factor | 44% |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 20 A |
| 3/4 Load Power Factor | 57% |
Physical Properties
| Dimensions | 16.10 Inch L x 10.7 Inch H |
| Frame Size | 182 |
| Shaft Diameter | 1.13 Inch |
| Shaft Length | 2.75 Inch |
| Weight | 85 lb |
Documents
No Documents Found