$33.15 / each
Pack: 12/Box
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/BoxProducts You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 16 kg | Pail | $ / each Pack: 12/Box | ||
| 6 Lb | Pail | $ / US gallon Pack: 12/Box | ||
| 10 oz | Aerosol Can | $ / each Pack: 12/Box more info |
It is an effective way to remove many circuit board conformal coatings and it also provides an excellent means to dissolve many adhesives used to apply pressure sensitive labels. As a slow-drying cleaning fluid, a small amount can effectively clean a large area of contamination, minimizing solvent usage and waste. Made from citrus derived renewable resources, it offers a low-cost, environmentally sustainable approach to many difficult industrial cleaning applications. Test before use on plastic and avoid long-term skin contact.
Bioact EC7M is a powerful cleaner based upon natural and biodegradable terpene solvents produced from citrus fruit. The slow drying flux remover is a powerful, high-purity flux remover and degreaser. Drying residue free, it is the only citrus-based aerosol packaged formulation on the market engineered for benchtop use that is made without surfactants or additives. This naturally derived product provides excellent cleaning power on fluxes, pastes, inks, oils and grease. Use on PCBs, FR-4, components, connectors, cables, and mechanical assemblies.
Applications
For Industrial, Electronic Rework and Repair
Features
- Natural, biodegradable citrus-based cleaner
- Dries residue-free
- Excellent silicone remover
General Information
| Item Name | Flux Remover |
| Trade Name | Micro Care |
| Series | EC7M |
General Features
| Type | Slow Drying |
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS, WEEE Compliant, EPA SNAP Approved |
| Shelf Life | Unlimited |
| Storage Temperature | Above 50 °C |
Design & Construction
| Color | Clear/Pale Yellow |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Fluxes, Conformal Coatings, Moisture, Dust, Oils, Light Oxides, Silicone |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.84 |
| VOC | 890g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Characteristic/Citrus |
Supporting Information
| For Use With | TriggerGrip™ Cleaning System |
Documents
No Documents Found