$28.81 / each
Pack: 12/Case
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/CaseE-Line is a hydrocarbon based defluxer formulated to be powerful, yet very economical. Eliminates brushing and scrubbing, saving time and materials. Micro-components and fine pitch leads are delicate and easily damaged, so brushing and scrubbing should be avoided if possible. - Techspray aerosol solvents have a powerful spray and strong solvent that blasts off residues and cleans areas under components that a brush cannot touch.
Features
- Powerful cleaner
- Ideal for sensitive plastics
- Non-ozone depleting
- Safe on electronics
- Rapid evaporation
- Zero residue
- Proven effective for lead-free processes
Applications
For Electronic Assembly, Electronic Repair, Soldering/Desoldering
General Information
| Item Name | Flux Remover |
General Features
| Type | E-Line |
| Standards | ACGIH, NIOSH, AIHA, USDA, EPA SNAP Approved |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Light Oils, Silicones, Waxes, Greases, Similar Contaminants, R, RMA, SA, and Most No-Clean Flux |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.71 |
| VOC | 713.40g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Characteristic |
Supporting Information
| Applicable Materials | ABS, Nylon, Lexan, HDPE, CDPE, Phenolic, PMMA, POM, PP, PS, PTFE, and PVC |
Documents
No Documents Found