EIS Approved Supplier P-421X1.25 TAPE,P-421 1.250"X 36YD RL NAT
- MFR #P-421
- EIS #P-421X1.25
$167.90 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 1.25 Inch | $ / Roll | ||
| 1 Inch | $ / Roll |
Use Feedback to request more info for this product
Features
- The ideal tape wherever a slick surface is required to help speed up the movement of materials reducing equipment wear, such as in roller protection
- High temperature applications with medium gauge magnet wires in larger sized components
- Prevents electrolytic corrosion of dissimilar metals and to help mask parts placed in chemical cleaning or electroplating solutions
- Anti-vibration cushion, a gasket for flanges, joints and clamp connectors and as a high temperature release surface on heat sealer bars and rollers
Applications
- For Aerospace, Web and Electrical Applications
General Information
| Item Name | Film Tape |
| Series | P-421 |
General Features
| Storage Temperature | 10 to 27 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Cured Silicone |
| Backing Material | PTFE |
| Color | Gray |
Performance Details
| Adhesive Strength | 37 oz/Inch |
| Tensile Strength | 66 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 17.8 kV |
Physical Properties
| Width | 1.25 Inch |
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 143% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 6.8 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel |
Documents
No Documents Found