$1,375.50 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1800 rpm | 3 HP | 145T | $ / Piece |
Leeson 460V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Feather Picker Motor
Leeson 460V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Feather Picker Motor. Gasketed capacitor cases and conduit box covers, Meets or exceeds NEMA service factors, Single phase and three phase designs, Double sealed ball bearings, Double shielded ball bearings on Ag fan motors
Features
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Single phase and three phase designs
- Double sealed ball bearings
- Double shielded ball bearings on Ag fan motors
- Condensate drains on general purpose Ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
- 1-year warranty
- Full Load Ampere: 8.9 - 8.6A at 208 - 230V, 4.3A at 460V
- Torque Rating: 9 lb-ft (Full Load), 35.7 lb-ft (Break Down), 29 lb-ft (Pull Up), 30 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
General Information
| Item Name | Feather Picker Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 40 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Type | TF |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 145T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line, SQ Cage Ind Run |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 82.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 79.9% |
| Overload Protector | No |
| Speed Rating | 1800 rpm |
| 3/4 Load Efficiency | 83% |
| Torque Rating | 9 |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 8.9 A |
| Full Load Power Factor | 79% |
| 1/2 Load Power Factor | 58.1% |
| HP Rating | 3 HP |
| Locked Rotor Ampere | 31 A |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 69.2% |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 14.25 Inch L x 6.52 Inch W x 8.98 Inch H |
| Frame Size | 145 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 2.38 Inch |
| Weight | 40 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found