$308.05 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson ECO-Ag™ 230V 1-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Farm Duty Motor with Manual Overload Protector
Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Farm Duty Motor. Gasketed capacitor cases and conduit box covers, Meets or exceeds NEMA service factors, Single phase and three phase designs, Double sealed ball bearings, Double shielded ball bearings on Ag fan motors
Features
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Single phase and three phase designs
- Double sealed ball bearings
- Double shielded ball bearings on Ag fan motors
- Condensate drains on general purpose Ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
- 1-year warranty
- Full Load Ampere: 3.4A at 115V, 1.7A at 208 - 230V
- Torque Rating: 16 oz-ft (Full Load), 44 oz-ft (Break Down), 43 oz-ft (Pull Up), 59 oz-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 115V, 208 - 230V
Applications
- For Use Where Exposure To Water, Dust And Dirt Exists. Ideally Suited For Use Farm / AG Equipment Such As Feeders, Conveyors, Fans, Grain Elevators, Silo Unloaders, And Other Demanding Farm Duty Equipment
General Information
| Item Name | Farm Duty Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 25 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Type | KF, Premium Efficient |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56 |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 76% |
| 1/2 Load Efficiency | 68.4% |
| Overload Protector | Manual |
| 3/4 Load Efficiency | 74.9% |
| Torque Rating | 16 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 3.4 A |
| Full Load Power Factor | 84% |
| 1/2 Load Power Factor | 70.2% |
| HP Rating | 0.333 HP |
| Locked Rotor Ampere | 11.5 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 78.2% |
Physical Properties
| Dimensions | 10.99 Inch L x 8.56 Inch W |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Weight | 25 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found