$561.69 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
1 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, Dual-drilled feet for mounting flexibility1, High starting torque, Capacitor start/ capacitor run design, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, Manual overload protection , IP55 protection, Condensation drain with plugs - Single phase, 1 HP, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 56C-215T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, Dual-drilled feet for mounting flexibility1, High starting torque, Capacitor start/ capacitor run design
Features
- High starting torques
- Capacitor start/capacitor run design
- Rolled steel frame
- Double shielded bearings
- Class F insulation system, class B rise at full load
- Vacuum pressure impregnation for windings
- Corrosion resistant epoxy paint
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- High starting torque - manual overload
- Voltage Rating: 115V, 208 - 230V
- Torque Rating: 4.05 lb-ft (Full Load), 259 lb-ft (Break Down), 278 lb-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | Farm Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 32 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 56C |
| KVA Code | L |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 75.4% |
| 1/2 Load Efficiency | 59% |
| 3/4 Load Efficiency | 68% |
| Torque Rating | 4.05 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.04 A |
| Full Load Power Factor | 85% |
| 1/2 Load Power Factor | 78% |
| HP Rating | 1 HP |
| Locked Rotor Ampere | 38.6 A |
| 3/4 Load Power Factor | 82% |
Physical Properties
| Dimensions | 14.57 Inch L x 8.46 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 32 lb |
Documents
No Documents Found