$441.15 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.25 HP | 1800 rpm | 48Y | $ / Piece | ||
| 0.333 HP | 1725 rpm | 48Y | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 1800 rpm | 48Y | $ / Piece |
Marathon 115V 1-Phase Resilient Base, Extended Studs Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise Fan And Blower Motor. Horizontal orientation, 22 IP Code, Automatic thermal protector - Marathon 115V 1-Phase Resilient Base, Extended Studs Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise Fan And Blower Motor
Features
- Horizontal orientation
- 22 IP Code
- Automatic thermal protector
General Information
| Item Name | Fan And Blower Motor |
General Features
| Net Weight | 19 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 48Y |
| KVA Code | M |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | Resilient Base, Extended Studs |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Split Phase |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 66% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 7.5 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Service Factor | 1.25 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 10.32 Inch L x 5.58 Inch W x 5.83 Inch H |
| Frame Size | 48 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 19 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found