$197.79 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.25 HP | $ / Piece | ||
| 0.333 HP | $ / Piece |
Marathon 115V 1-Phase Resilient Base Mount Open Enclosure Counter-Clockwise Fan And Blower Motor. Horizontal or vertical orientation, Automatic thermal protection - Marathon 115V 1-Phase Resilient Base Mount Open Enclosure Counter-Clockwise Fan And Blower Motor
Features
- Horizontal or vertical orientation
- Automatic thermal protection
General Information
| Item Name | Fan And Blower Motor |
General Features
| Net Weight | 12 lb |
| Standards | UL Listed |
Design & Construction
| Frame Type | 48Y |
| KVA Code | P |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Open |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Switch And Mechanical |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 51.9% |
| Speed Rating | 1725 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.1 A |
| HP Rating | 0.25 HP |
| Service Factor | 1.35 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 9.12 Inch L x 5.58 Inch W x 5.83 Inch H |
| Weight | 12 lb |
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 1.5 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found