$585.30 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1.5 HP | 1725 rpm | $ / Piece | ||
| 0.333 HP | 1725 rpm | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 1800 rpm | $ / Piece |
Marathon 230V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Fan And Blower Motor. Automatic thermal protector - Marathon 230V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Fan And Blower Motor
Features
- Automatic thermal protector
- Horizontal or vertical orientation
- Full Load Ampere: 16.4A at 115V, 8.4 - 8.2A at 208 - 230V
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
General Information
| Item Name | Fan And Blower Motor |
General Features
| Net Weight | 35 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 56H |
| KVA Code | J |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Start Method | Switch And Mechanical |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1725 rpm |
| Full Load Efficiency | 77% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 16.4 A |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Service Factor | 1.15 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 11.91 Inch L x 6.46 Inch W x 6.74 Inch H |
| Shaft Length | 2.01 Inch |
| Weight | 35 lb |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found