$631.13 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Fan And Blower Motor |
General Features
| Type | Shaded Pole |
| Net Weight | 20 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 56 |
| KVA Code | H |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Start Method | Capacitor Start/Induction Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 68% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 7.2 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Service Factor | 1.25 |
Physical Properties
| Dimensions | 10.72 Inch L x 6.4 Inch W x 7.91 Inch H |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 20 lb |
Documents
No Documents Found