$625.00 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Marathon MA-B3-FB Series Fan And Blower Motor, Ball Bearing, 10.72 Inch L x 6.46 Inch W x 7.85 Inch H, Continuous Duty, Drip proof Enclosure, 56 Frame, Steel Frame, 60 Hz, 10A at 115V, 5.2 - 5A at 208 - 230V Full Load, Full Load Efficiency: 70.1%, 3/4 HP, Class B Insulation, KVA Code: J, Resilient Base, Extended Studs Mount, 4 Pole, 1-Phase, 0.56kW, Selective Counter-Clockwise Rotation, Service Factor: 1.25, 0.625 Inch Shaft Dia, 1.88 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1800 rpm, Start Method: Capacitor Start/Induction Run, 40 °C, 115/208 - 230V, 24 lb Weight - Marathon B318 Fan And Blower Motor, 3/4 HP, 1800 rpm, 56 Frame, DP, Resilient Base, Extended Studs Mount
Features
- Horizontal orientation
- 22 IP Code
- Full Load Ampere: 10A at 115V, 5.2 - 5A at 208 - 230V
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
General Information
| Item Name | Fan And Blower Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | 56 |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Resilient Base, Extended Studs |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start/Induction Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 70.1% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 10 A |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 10.72 Inch L x 6.46 Inch W x 7.85 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 24 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found