$352.80 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Fan And Blower Motor |
General Features
| Net Weight | 18 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 48Y |
| KVA Code | M |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 66% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 7.5 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Service Factor | 1.25 |
Physical Properties
| Dimensions | 10.32 Inch L x 5.58 Inch W x 5.83 Inch H |
| Weight | 18 lb |
Documents
No Documents Found