$609.90 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Designed to maximize performance, Timken® Fafnir® ball bearing housedunits combine the bearing, housing, seal and locking system into one device for easy installation and operation. Timken Fafnir housed units feature specialized product lines to solve specific application concerns. Our problem solver series helps prevent downtime by using superior technology to keep equipment running efficiently and improve your bottom line
Features
- LSAO pillow blocks are equipped with GN-KLLB wide-inner-ring ball bearings
- All units are suited for installations where the load is heavy in proportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist
- All units are for use in wet or extremely dirty conditions
- These units are prelubricated and ready for immediate use
- A grease fitting is also provided for relubrication if required
- All units are supplied with a self-locking collar
General Information
| Item Name | Fafnir Ball Housed Unit |
General Features
| Net Weight | 2.62 lb |
| Type | Wide Inner Ring Ball Bearing Insert |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Type | One Piece Molded Nylon |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Nylon |
| Retainer Type | One Piece Molded Nylon |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 9970 lb |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Static Load Capacity | 5850 lb |
Physical Properties
| Bolt Size | 0.62992125984252 Inch | 16 mm |
| Bore Diameter | 1.5005 Inch | 38.1127 mm |
| Outside Diameter | 3.5433 Inch | 89.99982 mm |
| Overall Height | 5.375 Inch | 136.525 mm |
| Overall Length | 11.375 Inch | 288.925 mm |
| Overall Width | 3.029 Inch | 76.9366 mm |
| Radial Internal Clearance | P(C3) |
Documents
No Documents Found