$231.18 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Designed to maximize performance, Timken® Fafnir® ball bearing housedunits combine the bearing, housing, seal and locking system into one device for easy installation and operation. Timken Fafnir housed units feature specialized product lines to solve specific application concerns. Our problem solver series helps prevent downtime by using superior technology to keep equipment running efficiently and improve your bottom line
Features
- Safeguard system performance and reduce costly wear and tear with superior contamination protection
- Multiple sealing and locking solutions, including eccentric and set screw, provide support for demanding applications
- Set screw solution features Shaft Guard Technology which eliminates shaft damage from set screws.
General Information
| Item Name | Fafnir Ball Housed Unit |
General Features
| Net Weight | 3.69 lb |
| Type | Mounted Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Nylon |
| Cage Type | PRB Retainer |
| Material | Steel |
| Retainer Type | PRB Retainer |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 5770 lb |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Static Load Capacity | 3440 lb |
Physical Properties
| Bolt Size | 0.47244094488189 Inch | 12 mm |
| Outside Diameter | 1.87 Inch | 72 mm |
| Overall Height | 3.68897637795276 Inch | 93.7 mm |
| Overall Length | 6.56299212598425 Inch | 166.7 mm |
| Overall Width | 5 Inch | 127 mm |
| Radial Internal Clearance | P(C3) |
| Shaft Size | 1.43 Inch | 36.322 mm |
Documents
No Documents Found