$90.67 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Designed to maximize performance, Timken® Fafnir® ball bearing inserts are designed for straight shafts and can be positioned without shoulders, locknuts or adapters. Timken® locking options include set screws, self-locking collars and concentric collars. Timken Fafnir ball bearing inserts feature specialized product lines to solve specific application concerns. Our problem solver series helps prevent downtime by using superior technology to keep equipment running efficiently and improve your bottom line
General Information
| Item Name | Fafnir Ball Housed Unit |
General Features
| Net Weight | 1.188 lb |
| Type | Wide Inner Ring Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Nylon |
| Cage Type | PRB Retainer |
| Material | Steel |
| Retainer Type | PRB Retainer |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 5770 lb |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Static Load Capacity | 3440 lb |
Physical Properties
| Outside Diameter | 2.83 Inch | 72 mm |
| Overall Width | 1 Inch | 25.4 mm |
| Radial Internal Clearance | P(C3) |
| Shaft Size | 1.25 Inch | 31.75 mm |
Documents
No Documents Found