$3,570.65 - $10,310.39
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 3600 rpm | L182LP10 | $ / Piece | ||
| 5 HP | 3600 rpm | L184LP10 | $ / Piece | ||
| 7.5 HP | 3600 rpm | L213LP10 | $ / Piece | ||
| 15 HP | 3600 rpm | L254LP10 | $ / Piece | ||
| 20 HP | 3600 rpm | L256LP10 | $ / Piece | ||
| 25 HP | 3600 rpm | L284LP10 | $ / Piece |
Ge's X$D ultra 841 VSS series motors are designed and built to operate under extreme and harsh conditions in industries including petrochemical, pulp and paper mills, waste-water treatment and material processing. X$D ultra 841 VSS motors meet these tough industry demands. The X$D ultra 841 VSS family provides significant benefits to end users - GE X$D Ultra® 841 460V Vertical P-Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Extra Severe Duty Vertical Solid Shaft Inline Motor
Features
- Gegard 2400 insulation system applied with trickle treat process
- IP56 bearing protection with Inpro Seals
- Oversized conduit box, sealed bearing cap, gasket conduit box
- Precision balanced rotor construction for low vibration
- Special painted surfaces on inside of fan cover, frame and upper end shield
- Stainless steel nameplate
- Oil resistant sieving on leads
- Major components made from class H rated materials
- Inverter duty, exceeds NEMA MG1 part 31 and capable to withstand VFD spikes
- 100% corona inception voltage testing
- Low loss lamination steel with C5 coating and optimized rotor design provides low temperature rise
- Double row angular contact thrust bearings with 10 rated life at 26,280 hr
- Longer bearing life
- Low vibration with precision balance that exceeds IEEE 841 standard, 100% testing
- Re-greaseable, high grade polyurea and/or oil lubricated
Applications
- For Petrochemical, Pulp And Paper Mills, Waste-Water Treatment And Material Processing, Pump Applications
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Vertical Solid Shaft Inline Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® 841 |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball, Thrust, Angular Contact Ball |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | Cast Iron |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | Vertical P-Base |
| Shaft Position | Vertical |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found