$6,328.68 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 25 HP | 3600 rpm | L284VP10 | $ / Piece | ||
| 3 HP | 3600 rpm | L182VP10 | $ / Piece | ||
| 15 HP | 3600 rpm | L254VP10 | $ / Piece | ||
| 30 HP | 3600 rpm | L286VP10 | $ / Piece | ||
| 20 HP | 3600 rpm | L256VP10 | $ / Piece | ||
| 10 HP | 3600 rpm | L215VP10 | $ / Piece |
Ge's X$D ultra 841 VSS series motors are designed and built to operate under extreme and harsh conditions in industries including petrochemical, pulp and paper mills, waste-water treatment and material processing. X$D ultra 841 VSS motors meet these tough industry demands. The X$D ultra 841 VSS family provides significant benefits to end users - GE X$D Ultra® 841 460V Vertical P-Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Extra Severe Duty Vertical Solid Shaft High Thrust Motor
Features
- Gegard 2400 insulation system applied with trickle treat process
- IP56 bearing protection with Inpro Seals
- Oversized conduit box, sealed bearing cap, gasket conduit box
- Precision balanced rotor construction for low vibration
- Special painted surfaces on inside of fan cover, frame and upper end shield
- Stainless steel nameplate
- Oil resistant sieving on leads
- Major components made from class H rated materials
- Inverter duty, exceeds NEMA MG1 part 31 and capable to withstand VFD spikes
- 100% corona inception voltage testing
- Low loss lamination steel with C5 coating and optimized rotor design provides low temperature rise
- Double row angular contact thrust bearings with 10 rated life at 26,280 hr
- Longer bearing life
- Low vibration with precision balance that exceeds IEEE 841 standard, 100% testing
- Re-greaseable, high grade polyurea and/or oil lubricated
- Torque Rating: 22.2 lb-ft (Full Load), 55.8 lb-ft (Break Down), 47.7 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- For Petrochemical, Pulp And Paper Mills, Waste-Water Treatment And Material Processing, Pump Applications
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Vertical Solid Shaft High Thrust Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® 841 |
General Features
| Net Weight | 315 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | L254VP10 |
| KVA Code | G |
| Bearing Type | Ball, Thrust, Angular Contact Ball |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | Vertical P-Base |
| Shaft Position | Vertical |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 91.7% |
| 1/2 Load Efficiency | 92.4% |
| 3/4 Load Efficiency | 92.5% |
| Torque Rating | 22.2 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 16.8 A |
| Full Load Power Factor | 91% |
| 1/2 Load Power Factor | 88.8% |
| HP Rating | 15 HP |
| Locked Rotor Ampere | 116 A |
| 3/4 Load Power Factor | 91.1% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 27.33 Inch L |
| Frame Size | 254.0 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.75 Inch |
| Weight | 315 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found