$2,351.97 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Vertical Pump Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, IEEE 841, IEEE 45 Marine Duty Specified |
| Net Weight | 200 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 213TC |
| KVA Code | K |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 89.5% |
| Torque Rating | 13.4 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 4.3 A |
| Full Load Power Factor | 73% |
| HP Rating | 3 HP |
| Locked Rotor Ampere | 32 A |
Physical Properties
| Dimensions | 22.13 Inch L x 10.31 Inch W |
| Frame Size | 213.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 1.375 Inch |
| Shaft Length | 3.31 Inch |
| Weight | 200 lb |
Documents
No Documents Found