$1,730.72 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Vertical Pump Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, IEEE 841, IEEE 45 Marine Duty Specified |
| Net Weight | 43 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 143TC |
| KVA Code | M |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 84% |
| Torque Rating | 2.2 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 2.2 A |
| Full Load Power Factor | 77.5% |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 20 A |
Physical Properties
| Dimensions | 15.77 Inch L x 7.25 Inch W |
| Frame Size | 143.0 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 1.9 Inch |
| Weight | 43 lb |
Documents
No Documents Found