$1,059.58 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 40 HP | 3600 rpm | 324.0 | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | 900 rpm | 145.0 | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 900 rpm | 143.0 | $ / Piece | ||
| 30 HP | 3600 rpm | 286.0 | $ / Piece | ||
| 25 HP | 3600 rpm | 284.0 | $ / Piece | ||
| 300 HP | 3600 rpm | 449.0 | $ / Piece |
IEEE 841 ultra® motors meet or exceed the IEEE 841-2009 standard. With an advanced bearing system and class H inverter duty insulation, a test report of each motor to ensure performance, five-year warranty and all the advanced features that come standard. Cast iron bearing caps, fan cover, conduit box, end shield, frame, neoprene rubber gasket, hex head zinc plated fasteners, 316 stainless steel nameplate. - GE is one of the most durable and reliable motor, Gegard2400™ insulation system, six star Bearing System™. Low vibration/provisions for monitoring. Inverter duty capability. Low vibration/provisions for monitoring.
Features
- IE3 premium efficiency
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Torque Rating: 3.1 lb-ft (Full Load), 7 lb-ft (Break Down), 4.3 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® 841 |
| Series | GE-X$DU841-575-CF-TEFC-ESDM |
General Features
| Net Weight | 43 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, IEEE 841, IEEE 45 Marine Duty Specified |
Design & Construction
| KVA Code | R |
| Bearing Type | Single Shield Ball Or Open Roller |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | Cast Iron |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | C-Face |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 900 rpm |
| Full Load Efficiency | 66% |
| Torque Rating | 3.1 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 1 A |
| Full Load Power Factor | 55% |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 3.1 A |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 575 V |
Physical Properties
| Dimensions | 13.42 Inch L x 7.25 Inch H |
| Frame Size | 143.0 |
| Number of Poles | 8 |
| Shaft Diameter | 0.874 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
| Weight | 43 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |