$9,083.61 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2 HP | 1800 rpm | 145TCZ | $ / Piece | ||
| 1 HP | 1800 rpm | 143TCZ | $ / Piece | ||
| 40 HP | 3600 rpm | 324T | $ / Piece | ||
| 25 HP | 3600 rpm | 284T | $ / Piece | ||
| 30 HP | 3600 rpm | 286T | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 900 rpm | 143T | $ / Piece |
IEEE 841 X$D ultra® motors meet or exceed the IEEE 841-2009 standard. With an advanced bearing system and class H inverter duty insulation, a test report of each motor to ensure performance, five-year warranty, and all the advanced features that come standard, the X$D ultra 841 is one of the most durable and reliable motors you can buy - GE X$D Ultra® 841 460V 3-Phase C-Face Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Extra Severe Duty Motor
Features
- IE3 premium efficiency
- Inverter duty capability
- Gegard2400� insulation system
- Six Star Bearing System�
- Low vibration/provisions for monitoring
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Cast iron bearing caps, fan cover, conduit box, end shield, frame, neoprene rubber gasket, hex head zinc plated fasteners, 316 stainless steel nameplate
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Torque Rating: 73.6 lb-ft (Full Load), 147.3 lb-ft (Break Down), 88.4 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® 841 |
General Features
| Net Weight | 660 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, IEEE 841, IEEE 45 Marine Duty Specified |
Design & Construction
| Frame Type | 326T |
| KVA Code | G |
| Bearing Type | Single Shield Ball Or Open Roller |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | C-Face |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 93.6% |
| Torque Rating | 73.6 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 60.6 A |
| Full Load Power Factor | 82.5% |
| HP Rating | 50 HP |
| Locked Rotor Ampere | 314.2 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 32.04 Inch L x 17.07 Inch H |
| Frame Size | 326.0 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 2.125 Inch |
| Shaft Length | 5.25 Inch |
| Weight | 660 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found