$29,480.50 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 40 HP | 3600 rpm | Single Shield Ball Or Open Roller | $ / Piece | ||
| 30 HP | 3600 rpm | Single Shield Ball Or Open Roller | $ / Piece | ||
| 25 HP | 3600 rpm | Single Shield Ball Or Open Roller | $ / Piece | ||
| 50 HP | 3600 rpm | Single Shield Ball Or Open Roller | $ / Piece | ||
| 250 HP | 3600 rpm | Single Shield Ball Or Open Roller | $ / Piece | ||
| 250 HP | 1200 rpm | Single Shield Ball Or Open Roller | $ / Piece |
The GE X$DUltra® meets the demands of your application with efficient, long-lasting and reliable performance. Built to the highest industry standards. The Six Star Bearing System™ the life force of a motor, are what keep the X$D Ultra running smoothly. X$D Ultra motors exceed all NEMA minimum guaranteed efficiency levels, and GE guarantees the minimum efficiency levels stamped on the nameplate. GEGARD2400™ insulation systems feature Class H insulation materials and a 1.25 service factor.5-year manufacturer warranty is standard for the X$D Ultra motors. This comprehensive warranty program covers mechanical, electrical and efficiency performance - GE X$D Ultra® 575V 3-Phase F1 Assembly - Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Extra Severe Duty Motor
Features
- NEMA premium efficiency
- Low class B temperature rise
- IP55 degree of protection
- Inverter duty capability
- Gegard2400� insulation system
- Six Star Bearing System�
- Low vibration/provisions for monitoring
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Continuous-use rated duty cycle
- Premium efficiency lowers annual energy cost and extends motor life without any sacrifice in NEMA B performance
- Torque Rating: 586.6 lb-ft (Full Load), 1173.2 lb-ft (Break Down), 586.6 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- For Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® |
General Features
| Net Weight | 2770 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Single Shield Ball Or Open Roller |
| Frame Type | 447T |
| Rotation | Reversible |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class H |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 96.2% |
| Torque Rating | 586.6 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 175 A |
| Full Load Power Factor | 89% |
| HP Rating | 200 HP |
| Locked Rotor Ampere | 1079.3 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 575 V |
Physical Properties
| Dimensions | 52.12 Inch L x 23.94 Inch H |
| Frame Size | 447.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 3.375 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 2770 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found