$1,311.40 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 HP | 3600 rpm | 143T | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | 1200 rpm | 143T | $ / Piece | ||
| 1 HP | 1800 rpm | 143T | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | 900 rpm | 145T | $ / Piece | ||
| 1 HP | 1200 rpm | 145T | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 3600 rpm | 143T | $ / Piece |
GE 575V 3-Phase Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Extra Severe Duty Motor. NEMA premium efficiency, Inverter duty capability, Gegard2400™ insulation system, Six Star Bearing System™, Low vibration/provisions for monitoring - GE X$D Ultra® 575V 3-Phase Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Extra Severe Duty Motor
Features
- NEMA premium efficiency
- Inverter duty capability
- Gegard2400� insulation system
- Six Star Bearing System�
- Low vibration/provisions for monitoring
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Continuous-use rated duty cycle
- Premium efficiency lowers annual energy cost and extends motor life without any sacrifice in NEMA B performance
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Torque Rating: 9 lb-ft (Full Load), 21.5 lb-ft (Break Down), 14.3 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® |
General Features
| Net Weight | 101 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 184T |
| KVA Code | L |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | Foot |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 88.5% |
| Torque Rating | 9 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.5 A |
| Full Load Power Factor | 68% |
| HP Rating | 2 HP |
| Locked Rotor Ampere | 19.3 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| Voltage Rating | 575 V |
Physical Properties
| Dimensions | 15.9 Inch L x 9.25 Inch H |
| Frame Size | 184.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.75 Inch |
| Weight | 101 lb |
Documents
No Documents Found