$33,949.24 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 250 HP | 1200 rpm | 449T | $ / Piece | ||
| 300 HP | 3600 rpm | 449TS | $ / Piece | ||
| 7.5 HP | 1200 rpm | 254T | $ / Piece | ||
| 5 HP | 1200 rpm | 215T | $ / Piece | ||
| 60 HP | 1200 rpm | 404T | $ / Piece | ||
| 200 HP | 1200 rpm | 449T | $ / Piece |
The X$D Ultra® family of products ranges from 1-350 HP and is built to the highest standards to maximize your return on investment. X$D Ultra is a complete cast iron NEMA Premium® Efficient motor. The Six Star Bearing System™ ensures long bearing life and is complemented by an overall vibration of 0.04 ips (inches per second), which is half of IEEE-841 standards. The X$D Ultra also incorporates the GEGARD™ insulation system which has the ability to withstand repeated 0.1 microsecond rise time/2000V spikes for 460 and 575 line voltages. All motors are inverter compatible and have the speed range capabilities stamped on the nameplate - GE X$D Ultra® 460V 3-Phase Foot with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Extra Severe Duty Motor
Features
- NEMA premium efficiency
- Inverter duty capability
- Gegard2400� insulation system
- Six Star Bearing System�
- Low vibration/provisions for monitoring
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Cast iron bearing caps, end shield, polyurea grease, stainless steel t-drains, bronze fan, SAE grade 5 fasteners, cast aluminum rotor, 316 stainless steel nameplate
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Torque Rating: 881 lb-ft (Full Load), 2294.5 lb-ft (Break Down), 1349.6 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® |
General Features
| Net Weight | 3070 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 449T |
| KVA Code | G |
| Rotation | Reversible |
| Bearing Type | Single Shield Ball Or Open Roller |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | Foot with Rigid Base |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 95.8% |
| 1/2 Load Efficiency | 95.9% |
| 3/4 Load Efficiency | 96% |
| Torque Rating | 881 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 229 A |
| Full Load Power Factor | 86% |
| 1/2 Load Power Factor | 76.1% |
| HP Rating | 200 HP |
| Locked Rotor Ampere | 1345.1 A |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 83.3% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 52.12 Inch L x 23.94 Inch H |
| Frame Size | 449.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 3.375 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 3070 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found