$1,361.30 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 50 HP | 1800 rpm | 326TC | $ / Piece | ||
| 50 HP | 3600 rpm | 326TSC | $ / Piece | ||
| 40 HP | 1800 rpm | 324TC | $ / Piece | ||
| 50 HP | 1200 rpm | 365T | $ / Piece | ||
| 40 HP | 1200 rpm | 364T | $ / Piece | ||
| 40 HP | 3600 rpm | 324T | $ / Piece |
GE 460V 3-Phase Face and Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Extra Severe Duty Motor. NEMA premium efficiency, Inverter duty capability, Gegard2400™ insulation system, Six Star Bearing System™, Low vibration/provisions for monitoring - GE X$D Ultra® 460V 3-Phase Face and Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Extra Severe Duty Motor
Features
- NEMA premium efficiency
- Inverter duty capability
- Gegard2400™ insulation system
- Six Star Bearing System™
- Low vibration/provisions for monitoring
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Continuous-use rated duty cycle
- Premium efficiency lowers annual energy cost and extends motor life without any sacrifice in NEMA B performance
- Frequency Rating: 50/60 Hz
Applications
- Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® |
General Features
| Net Weight | 101 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 184TC |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | Face and Foot |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 89.5% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 6.6 A |
| HP Rating | 5 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 16.65 Inch L x 9.25 Inch H |
| Frame Size | 184.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Weight | 101 lb |
Documents
No Documents Found