$1,603.62 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 200 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 213TC |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 89.5% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 4.2 A |
| HP Rating | 3 HP |
Physical Properties
| Dimensions | 20.9 Inch L x 10.43 Inch H |
| Frame Size | 213.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 1.375 Inch |
| Weight | 200 lb |
Documents
No Documents Found