$22,240.42 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 1860 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 444T |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 95% |
| Torque Rating | 440.9 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 125 A |
| Full Load Power Factor | 79% |
| HP Rating | 100 HP |
| Locked Rotor Ampere | 691.5 A |
Physical Properties
| Dimensions | 45.62 Inch L x 23.94 Inch H |
| Frame Size | 444.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 3.375 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 1860 lb |
Documents
No Documents Found