$1,527.60 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 50 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 145TC |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 86.5% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.1 A |
| HP Rating | 1.5 HP |
Physical Properties
| Dimensions | 13.92 Inch L x 7.25 Inch H |
| Frame Size | 145.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.874 Inch |
| Weight | 50 lb |
Documents
No Documents Found