$1,218.76 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 50 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 145T |
| KVA Code | L |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 86.5% |
| Torque Rating | 6.1 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.7 A |
| Full Load Power Factor | 77.5% |
| HP Rating | 2 HP |
| Locked Rotor Ampere | 20.6 A |
Physical Properties
| Dimensions | 13.4 Inch L x 7.25 Inch H |
| Frame Size | 145.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
| Weight | 50 lb |
Documents
No Documents Found