$35,048.53 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
150 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Stainless steel nameplate and zinc plated hardware, corrosion resistant epoxy paint, IP55 protection, Cast iron frame construction - Three-phase, 150 HP, Totally enclosed explosion proof (TEXP), 143T-365T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Meets or exceeds NEMA Premium� Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12
- Lifting provisions on 143T frame and above
- IP55 degree of protection
- Class I, Division I, Groups C and D and Class II, Division I, Groups E, F and G
- Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled for mounting flexibility
- NEMA design B performance
- Severe duty conversion kit available
- C-flange field conversion kits available
- 95 minimum efficiency
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 166A at 208 - 230/460V, 201A at 190/380V
- Service Factor: 1.15 at 60Hz, 1 at 50Hz
- Torque Rating: 661.5 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Break Down), 120 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 460V at 60 Hz, 380 at 50 Hz
General Information
| Item Name | Explosion Proof Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA + C + US Certification |
| Net Weight | 2174 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Roller, Ball |
| Frame Type | 447T |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 95.2% at 50Hz, 95.8% at 60Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 95.3% |
| 3/4 Load Efficiency | 95.8% |
| Torque Rating | 661.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 201 A |
| Full Load Power Factor | 82% |
| 1/2 Load Power Factor | 79% |
| HP Rating | 150 HP |
| Locked Rotor Ampere | 1085 A |
| 3/4 Load Power Factor | 81% |
Physical Properties
| Dimensions | 47.8 Inch L x 26 Inch H |
| Frame Size | 447.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 3.38 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 2174 lb |
Documents
No Documents Found