$7,338.13 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
40 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Stainless steel nameplate and zinc plated hardware, corrosion resistant epoxy paint, IP55 protection, Cast iron frame construction - Three-phase, 40 HP, Totally enclosed explosion proof (TEXP), 143T-365T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Meets or exceeds NEMA Premium� Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12
- Lifting provisions on 143T frame and above
- IP55 degree of protection
- Class I, Division I, Groups C and D and Class II, Division I, Groups E, F and G
- Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled for mounting flexibility
- NEMA design B performance
- Severe duty conversion kit available
- C-flange field conversion kits available
- 93 minimum efficiency
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 98.4 - 89/44.5A at 208 - 230/460V, 107.7/53.9A at 190/380V
- Service Factor: 1.15 at 60Hz, 1 at 50Hz
- Torque Rating: 117.8 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Break Down), 140 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V at 60Hz, 190/380V at 50Hz
General Information
| Item Name | Explosion Proof Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA + C + US Certification |
| Net Weight | 734 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Frame Type | 324T |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 93.5% at 50Hz, 94.1% at 60Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 93.9% |
| 3/4 Load Efficiency | 94.2% |
| Torque Rating | 117.8 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 107.7 A |
| Full Load Power Factor | 85% |
| 1/2 Load Power Factor | 78% |
| HP Rating | 40 HP |
| Locked Rotor Ampere | 290 A |
| 3/4 Load Power Factor | 84% |
Physical Properties
| Dimensions | 29.8 Inch L x 18.5 Inch H |
| Frame Size | 324.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 2.13 Inch |
| Shaft Length | 5.25 Inch |
| Weight | 734 lb |
Documents
No Documents Found